O FILME

Synopsa

Dokumentárny film ABSOLVENTI je o zápase mladého človeka, ktorý po absolvovaní štúdií musí čeliť realite a potrebám spoločnosti. Mnohokrát musia absolventi pristúpiť na tvrdé podmienky, mimo svojich záujmov a predstáv o živote. Ich plány a sny narážajú na globálnu finančnú krízu, pravidlá trhu sú pre nich častokrát ťažko pochopiteľné a oni majú pocit, že žijú v nespravodlivej krajine. Vyštudovaný herec pracuje ako stevard pre leteckú spoločnosť, fotograf podniká s chovateľskými potrebami a študent, ktorý sa chce presadiť v modernom umení, ale spoznáva, že v realite, kde majú najvyššiu hodnotu peniaze, to vôbec nie je jednoduché... Sme slobodní, ale do akej miery sme schopní zobrať svoj osud do vlastných rúk?

Režisér o filme

Námet na film vznikol celkom prirodzenou cestou. So spoluautorom Pavlom Palárikom sme v tom čase dokončili štúdium na vysokej škole a ocitli sme sa v realite, v ktorej bolo naše "umenie" a remeslo nepotrebné. Tento dramatický moment sme nepozorovali len na nás. Okolo sme videli ďalšie a ďalšie príklady z rôznych odvetví a uvedomili sme si, že toto sa netýka len úzkej sociálnej vrstvy. Každý rok prislúcha na 29 000 absolventov približne 2 500 adekvátnych pracovných miest. Škola je ako hra, niekto vás stále vedie alebo určuje jasné pravidlá. Potom to skončí a už je to len na vás. Častokrát sa stane, že človek pod tlakom okolností a možností poľaví, upustí od pôvodných plánov a snov, začne robiť kompromisy a tie ho môžu spraviť nešťastným. Na jednej strane je to smutné, na strane druhej takýto proces a súboj poskytujú dobrý dramatický materiál pre film, pretože obsahujú konflikt priam existenciálny. A keď sa počas nakrúcania v roku 2009 ohlásila celosvetová ekonomická kríza a o fenoméne nezamestnaných absolventov sa začalo veľa písať a rozprávať, bolo jasné, ako veľmi je táto téma aktuálna. Bolo treba dokončiť film za každú cenu; malo to zmysel.

Film ABSOLVENTI je o ilúziách mladého človeka, ktorý sa ocitá na rázcestí a sleduje, ako sa pod vplyvom „reality“ postupne stráca jeho sen. Je to o nás všetkých, ktorí sme vychodili školy a máme predstavy a plány o živote. Chceli sme byť autobiografickí a preto sme vybrali príklady z prostredia, ktoré nám bolo blízke a dobre sme mu rozumeli. Nemyslím si však, že je to film o umelcoch. V našom filme sa jedná sa o tých, ktorí vyštudovali vysokoškolské odbory, ale aby sa uživili, musia robiť niečo celkom iné. Žiaľ, to je bežná prax rozšírená v dnešnej spoločnosti. Naši filmoví absolventi dokončili podobné smery, ale každý sa vydal inou cestou sebarealizácie. Myslím si, že na takto zvolenej platforme sa dá zachytiť niečo univerzálne. Sú to otázky, ktoré si vo filme kladieme: Zaradím sa ako ďalšia tehla v stene a budem robiť to, čo sa odo mňa systematicky očakáva? Môžem fungovať proti prúdu, mimo kruhu, alebo sa musím prispôsobiť väčšine? Sloboda jednotlivca je ako voda. Aj k vode aj k slobode má v skutočnosti prístup asi len tretina ľudí na svete. Keď však nemôžete robiť to, čo by ste chceli a robíte opak, pretože sa bojíte o prežitie, keď sa nemôžete vyjadrovať formou, akou potrebujete, potom sa pojem slobody stáva relatívnym. Sloboda nie je zadarmo. O tom je náš film.

Od začiatku sme boli odhodlaní na pozadí príbehu absolventov zachytiť generačnú výpoveď – hľadať zmysel v tom, čo tu robíme a prečo to takto robíme. Vo výsledku sme sa snažili o film na tému slobody jednotlivca v systéme, ktorý zároveň nesie správu o spoločensko-ekonomickom usporiadaní, v ktorom dnes žijeme.

Vznik filmu

Film od vývoja až po dokončenie vznikal štyri roky (2008 - 2012). Film zastrešovali od začiatku tri producentské subjekty - Family Film, Furia Film a Tomáš Krupa, neskôr Hailstone. Film vznikol v ko-produkcii s Rozhlasom a Televíziou Slovenska /RTVS/, realizovaný a distribuovaný s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu

Detaily filmu

Premiéra v SR: 25.4.2013
Premiéra v ČR: 1.5.2014
Krajina pôvodu: Slovenská republika
Rok výroby: 2012
Odporučená prístupnosť: od 15 rokov
Formát: DCP/ Blu-ray/ DVD
Minutáž: 83 min.
Jazyková verzia: Slovenská/ České/ Anglické titulky
Žáner: Dokumentárny
Réžia: Tomáš Krupa
Námet a Scenár: Tomáš Krupa a Pavol Palárik
Kamera: Ján Kász/ Pavol Palárik/ Ivo Miko/ Martin Čech
Strih: Pavol Palárik
Zvuk: Miloš Hanzély (Soundline)
Producenti: Tomáš Krupa (Hailstone)/ Lívia Filusová (Furia Film)/ Pavol Palárik (Family Film)
Ko-producent: RTVS
Distribútor v SR: Asociácia Slovenských Filmových Klubov/ ASFK
Distribútor v ČR: Mirius Film Distribution

www.facebook.com/absolventifilm

Awards